Home / Babaúszás Debrecen Blog / Miről is szól a babaúszás?

Miről is szól a babaúszás?

A babaúszás elsődleges célja az örömszerzés, az anyával és apával történő közös úszás. A foglalkozások alatt sok tapasztalatot gyűjthet a szülő a gyermekkel való kommunikációról. A szülő-gyermek kapcsolata intimebbé és intenzívebbé válik. Olyan program ez amely benneteket is kizökkent a napi, heti monotóniából és felüdülést hoz testnek és léleknek, babának, mamának, papának egyaránt.

Hosszabb távon persze, a sport szeretete és életmóddá válása is kihangsúlyozható illetve a rendszeres testmozgás igénnyé válása. További céljaként kell említenünk a speciális motorikus fejlesztést (amikor a baba „összeharmonizálja” kezeinek és lábainak mozgását és mozdulatait, ezáltal koordináltabbá válik a baba mozgása), a szociális viselkedés javítását, a gyermek pszichikai-fizikai fejlődésének intenzívebbé válását.

A babaúszásnak nem az úszás mielőbbi megtanítása a célja…

hiszen ezek a picik, életkoruknál fogva sem taníthatóak a szó sport értelmébe vett úszásra. Mert az úszás, a vízben végzett szabályos testmozdulatok sorozata, melynek következménye képpen, a test a víz felszínén marad és még tovább is halad. Ez természetesen nem várható el egy csöppségtől, de gyakran még a felnőttektől sem…

A csecsemők inkább a fizikai meghatározás szerint úsznak, vagyis lebegnek a vízen, amit ösztönös mozgásokkal egészítenek ki. Ezek nem tanult és nem tanítható mozgások, az életkori sajátosságok miatt sem.

Mielőtt a baba megszületik 9 hónapot tölt a magzatvízben, ezt az idilli állapotot élik meg a picik amikor a babaúszáson a szüleikkel együtt úsznak a medencében. Ilyenkor a babáknak a biztonságot a szüleik adják, a szüleik biztonságos fogása, amit mi tanítunk meg Nektek az első pár foglalkozás alkalmával.

Mire jó a babaúszás?

A rendszeres babaúszás a gyermeket gyakran juttatja előnyhöz a testi és szellemi fejlődés terén kortársaival szemben.

Pozitív hatások megmutatkoznak a keringésben, a tüdő teljesítményének növekedésében, fokozza az izmok erejét.

A vízben való mozgás egy korai koordinációs és ügyességi kihívás. Mivel a baba fejlődésének e szakaszában, még nem képes a gravitáció ellenében ilyen jól mozogni, ezért a víz egy ideális közeg számára.

Még több pozitív hatás:

  • egyre gyakoribbá váló tartáshibák a babaúszással megelőzhetők,a babaúszás a legmegfelelőbb mozgásmód a babának az élete első évében
  • nő a tüdő kapacitása, az izmok ereje. A légző izmok a merüléses gyakorlatok által megerősödnek, ezért ezek a gyerekek jobban tudnak orrot fújni így kevésbé alakulnak ki szövődmények
  • az órák alatt a vérkeringés fokozottabbá válik, erősödik a szív, valamint az egész szervezet vérellátása
  • az élettani funkciók felgyorsulnak, a kicsik immunrendszere jobban védekezik a különböző betegségek ellen
  • segít a szülés közbeni sérülések, traumák, mozgásszervi elváltozások enyhítésében, terápiájában

Mi a búvárreflex?

A búvárreflex azt jelenti, hogy ha a baba arcát víz éri, reflex hatására lezáródnak a légutak. Ez egy feltétlen reflex, ami velünk születik, ez akadályozza meg, hogy a babák tüdejébe víz kerülhessen.

Kezükkel, lábukkal kapálózó, úszó mozdulatot tesznek. Ez a reflex nem múlik el, csak intenzitása lassul, tehát több időbe és gyakorlásba kerül a fenntartása, illetve egy idő után felül írja a légzési reflex, mint létfenntartó reflex.

A foglalkozásokon a baba arcára vizet locsolunk, ezáltal a pici visszatartja a lélegzetét, így váltjuk ki nála a búvárreflexet. Ezt nevezzük imitált merülésnek.

Mielőtt a babákat lelocsoljuk vízzel, előtte valamilyen vezényszót használunk pl.: figyelj, most, vagy a gyermek neve, így lassan elérjük, hogy a felszólítás hallatára és a körülmények hatására is működésbe lépjen.

Ezzel a módszerrel alakítjuk át a feltétlen reflexet feltételes reflexé. Az ezt követő foglalkozásokon ezzel a módszerrel tovább gyakorolunk így a baba maga is fogja tudni alkalmazni a tudatos levegő visszatartást, hiszen megtanítottuk neki és tudja, hogy a felszólítás után és a vízbe menetel előtt, vissza kell tartania a lélegzetét…

2002 óta, már több száz család fordult meg foglalkozásainkon és büszkék vagyunk arra, hogy eddig még mindenkinek nagy örömöt, elégedettséget és sikerélményeket tudtunk nyújtani.

Várunk benneteket is szeretettel!