A babaúszás segít, hogy már egészen pici korban megszerethessék a gyerekek a sportot, ami leggyakrabban ahhoz vezet, hogy a sport életmóddá válik. Hosszabb távon a babaúszás elősegíti, hogy már kisgyermekkorban igénnyé váljon a sport. A babaúszás rendkívül hatékonyan segíti a motorikus fejlesztést, amikor a baba „összeharmonizálja” kezeinek és lábainak mozgását és mozdulatait, ezáltal koordináltabbá válik a baba mozgása. A babaúszás elősegíti a szociális viselkedés javítását, valamint a gyermek pszichikai és fizikai fejlődésének intenzívebbé válását.
A babaúszásnak nem az úszás mielőbbi megtanítása a célja…
hiszen ezek a picik, életkoruknál fogva sem taníthatóak a szó sport értelmébe vett úszásra. Mert az úszás, a vízben végzett szabályos testmozdulatok sorozata, melynek következménye képpen, a test a víz felszínén marad és még tovább is halad. Ez természetesen nem várható el egy csöppségtől, de gyakran még a felnőttektől sem…
A csecsemők inkább a fizikai meghatározás szerint úsznak, vagyis lebegnek a vízen, amit ösztönös mozgásokkal egészítenek ki. Ezek nem tanult és nem tanítható mozgások, az életkori sajátosságok miatt sem.
Mielőtt a baba megszületik 9 hónapot tölt a magzatvízben, ezt az idilli állapotot élik meg a picik amikor a babaúszáson a szüleikkel együtt úsznak a medencében. Ilyenkor a babáknak a biztonságot a szüleik adják, a szüleik biztonságos fogása, amit mi tanítunk meg Nektek az első pár foglalkozás alkalmával.
Mire jó a babaúszás?
A rendszeres babaúszás a gyermeket gyakran juttatja előnyhöz a testi és szellemi fejlődés terén kortársaival szemben.
Pozitív hatások megmutatkoznak a keringésben, a tüdő teljesítményének növekedésében, fokozza az izmok erejét.
A vízben való mozgás egy korai koordinációs és ügyességi kihívás. Mivel a baba fejlődésének e szakaszában, még nem képes a gravitáció ellenében ilyen jól mozogni, ezért a víz egy ideális közeg számára.
Kisgyermek úszás 2 éves kortól 4 éves korig
2015 októberétől külön foglalkozunk a 2 éves kort betöltött kicsikkel. 2-4 éves kor között érnek el a kicsik abba a korszakukba amikor már egyedül tudnának mozogni a vízben de idegrendszerileg ( az úszás során nagyon sok mozgást kell összerendezni) és érzelmileg sem alkalmasak még, hogy szülő nélkül foglalkozzunk velük a vízben. Éppen ezért egy ún. átmeneti időszakot iktatunk be ahol még szülőkkel együtt de már az úszás alapjaira oktatjuk a gyerekeket.
Az úszás mozdulatait a szárazföldön is kis közös tornával előkészítjük. A foglalkozások 40 percesek amiket egy 5-10 perces kis torna előz meg. Itt már az úszás alapjait tanulják meg a gyerekek eszköz használatával persze a szülők segítségével. Pl: siklás hason és háton, tudatos levegővétel és vízbe való kifújás, hát és gyors kéz és lábtempó és ezek összekötése.
Minél több önálló munkával. Medencébe való beugrás és kiúszás, a fejes ugrás alapjai. Persze a merülés és a merüléses feladatok is megmaradnak. Szülő nélküli úszás oktatásra 4 éves kortól ajánlott leghamarabb vinni a gyerekeket!
Egészségesebb babák, erősebb immunrendszerrel…
Babaúszással megelőzhetők az egyre gyakoribbá váló tartáshibák, ráadásul a babaúszás a legmegfelelőbb mozgásmód a babának az élete első évében
Már 10 alkalom babaúszás is elegendő és nő a tüdő kapacitása, valamint az izmok ereje. A légző izmok a merüléses gyakorlatok által megerősödnek, ezért ezek a gyerekek jobban tudnak orrot fújni így kevésbé alakulnak ki szövődmények.
A babaúszó foglalkozások alatt a vérkeringés fokozottabbá válik, erősödik a szív, valamint az egész szervezet vérellátása.
A babaúszás hatására felgyorsulnak az élettani funkciók, ami hozzásegíti a kicsiket, hogy az immunrendszer jobban védekezzen a különböző betegségek ellen
A babaúszás segít a szülés közbeni sérülések, traumák, mozgásszervi elváltozások enyhítésében, terápiájában